O Gustawie!


Są historie, które choć krótkie, mają w sobie tyle uroku i tyle ciepła, że chce się do nich wracać i wracać bez końca! Budzą tyle miłych emocji, że pozostają niezapomniane. Nie potrzeba też długich wstępów prezentujących bohatera. Udowadnia to w swoich książkach Guido Van Genechten. Świetnie, że wydawnictwo Adamada zdecydowało się wydać tę książkę :) 
Pamiętacie „Trzy małe duszki” – animację, która pojawiała się w paśmie „Bajkowe kino” na kanale TVN? :) Tamten obraz duszków był bardzo przyjazny. Przyjaźniły się z dziećmi, miały niesamowite przygody. Szczególnie dobrze wspominam historie duszka kucharza – Bumpera. Gotował takie pyszności! :) 


W książce Guida Van Genechtena także poznajemy pewnego przyjaznego duszka. Gustaw, który już od urodzenia był wyjątkowy, wyróżnia się nie tylko swoją różową barwą. Na szkolnych zajęciach okazuje się, że nie radzi sobie na zajęciach ze straszenia. Choć stara się jak może, jego straszenie wywołuje jedynie śmiech kolegów i złość nauczyciela. W związku z tym duszek zostaje wysłany do Opuszczonej Wieży, a wrócić na zajęcia może tylko wtedy, kiedy nauczy się straszyć jak prawdziwy duch. Co czeka go w wieży? Przeczytajcie :)
To opowieść o akceptacji samego siebie, docenianiu tego, że wszyscy się różnimy. O czynieniu z tego, co inni mogą uznać za wady, zalet. O odnalezieniu się w nowej sytuacji. O uczciwości wobec samego siebie. W tym właśnie tkwi potęga tej króciutkiej i niezwykle urokliwej historii. Minimum słów, maksimum znaczenia :)
Trzeba też powiedzieć, że bardzo dużą rolę w odbiorze opowieści ma szata graficzna. Jak tu nie lubić Gustawa i Miauczusia? :) Większość ilustracji stworzona została w odcieniach szarości, co przełamuje ciepły fiolet i pomarańcz.
Wydawnictwo Adamada – oby tak dalej! :)
 

Komentarze

Popularne posty